Lokalizacja

Nasze domy mieszczą się w Górsku na ul. Ks. Bronisława Markiewicza
w sąsiedztwie Torunia i trasy DK80 w kierunku Bydgoszczy

Dojazd

Dojazd od strony Szosy Bydgoskiej jest jedną z najszybszych opcji, aby dotrzeć do różnych miejsc zlokalizowanych w Toruniu. Jest to najmniej zakorkowana trasa dojazdowa czy wylotowa. Każdy torunianin jest w stanie dostrzec walory tej trasy komunikacyjnej z uwagi na dwupasmowość dojazdu, brak licznej sygnalizacji świetlnej i możliwość ominięcia centrum biorąc pod uwagę obecne i planowane obwodnice Torunia. Mało kłopotliwy jest również dojazd do Bydgoszczy od strony Fordonu – daje to więcej opcji na wybór zawodowych lub edukacyjnych preferencji dla dwóch najbardziej istotnych miast w województwie Kujawsko – Pomorskim.

Dostęp do sklepów, szpitala, edukacji, obiektów sportowych, muzeów

Centra handlowe i budowlane

Osada Górsk jest doskonale skomunikowana z Centrum Handlowym Plaza w Toruniu, Pasażem Zieleniec oraz sklepami takimi jak Aldi, Netto, Polo Market, cukierniami i aptekami. Ponadto 8 minut od osiedla znajduje się Castorama z artykułami niezbędnymi do wykonania remontu.

Edukacja i obiekty kulturalne

Na tyłach osiedla znajduje się niepubliczne przedszkole, a w sąsiedztwie Centrum Edukacji Młodzieży. W Górsku znajduje się również szkoła podstawowa. W obrębie 10 km znajduje się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W pobliżu znajduje się wiele obiektów kulturalnych i religijnych jak Muzeum Regionalne, Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.

Obiekty sportowe

Z Osady Górsk bezproblemowo dotrzesz do obiektów sportowych takich jak Motoarena, Arena Toruń, Lodowisko Tor-Tor, Uniwersyteckie Centrum Sportu, basen ZSMEIE, Centrum Wspinaczkowe GATO czy Stadion Miejski Grzegorza Dunkieckiego.

Dostęp do służby zdrowia

W przypadku problemów zdrowotnych, a zwłaszcza nieoczekiwanych sytuacji zdrowotnych w ciągu kilku minut dojedziesz do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera w Toruniu, specjalistycznych poradni w Toruniu lub lokalnie do Ośrodka Zdrowia w Górsku.

Aktywność

W najbliższym sąsiedztwie inwestycji znajdziesz miejsca do aktywności sportowej, między innymi boisko do koszykówki czy siatkówki, siłownia plenerowa, a także możliwe sporty wodne na pobliskim jeziorze lub Wiśle. Dodatkowo pieszo w ciągu 5 minut dotrzesz do Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, gdzie Twoje dzieci będą mogły rozwijać swoje umiejętności lub spędzać wspólnie czas ze znajomymi. Jeśli preferujesz rower, to istnieją liczne możliwości, na przykład przejażdżka wzdłuż Wisły lub wycieczka do oddalonego o 11 km od osiedla Zamku Bierzgłowskiego.Istnieje także wiele ścieżek oraz tras w lesie, gdzie możesz uprawiać nordic walking lub chodzić na spacery.

Fot. Mateuszgdynia / CC BY-SA (https-//creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Aktywność

W pobliżu osiedla znajduje się Port Drzewny w Toruniu, czyli zbiornik wodny na Wiśle o wielkości 65 ha. W przeszłości był największym tego typu obiektem na całej Wiśle, a obecnie jest największym zbiornikiem wodnym w obrębie Torunia. Jest to naturalny zbiornik, który idealnie sprawdza się jako miejsce do spacerów czy wycieczek rowerowych. Obecnie na terenie Portu powstały m.in. plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz boisko do piłki plażowej. Teren ten, ze względu na historię oraz walory przyrodnicze, jest doskonałą bazą do różnego rodzaju odpoczynku na świeżym powietrzu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Jakość powietrza oraz naturalne otoczenie

Osada Górsk należy do najczystszych pod względem jakości powietrza miejsc w Toruniu i okolicach. Otaczają ją przede wszystkim naturalne obszary lub zabudowa jednorodzinna, gwarantując wysoką jakość powietrza, brak smogu, hałasu i miejskiego zgiełku. Osada położona jest z dala od zakładów produkcyjnych oraz ruchliwych tras komunikacyjnych. Nasze domy będą wentylowane przyjaznym powietrzem, co stworzy komfortowe i zdrowe warunki do życia. W tej lokalizacji doświadczysz kontaktu z naturą, mając do dyspozycji spore przestrzenie, dające wrażenie wolności, a jednocześnie budzące ciekawość. Lokalizacja dużych przestrzeni polnych, leśnych i wodnych pozwoli dostrzec uspakajające piękno natury, na przykład. przylatujące lub odlatujące w rytmie roku ptaki.

Historyczny rys lokalizacji

Górsk jest dość rozległą miejscowością wiejską położoną 11 km na zachód od centrum Torunia. W 1233 r. miasto nosiło nazwę Gorzk, odnosząc się do tutejszej wyspy wiślanej. W administracji kościelnej Górsk należał do sąsiedniej parafii w Starym Toruniu. W 1594 r. władze Torunia sprowadziły tu osadników z Holandii – prześladowanych tam menonitów, którzy zajęli się rekultywowaniem obszarów zalewowych. Jednak już po synodzie protestanckim w 1595 r. władze Torunia przestały tolerować menonitów na swoim terytorium i odnawiały kontrakty osadnicze tylko tym, którzy przeszli na kalwinizm lub luteranizm. Dla wsparcia konwersji pod patronatem i z inicjatywy Rady miejskiej toruńskiej wybudowano w Górsku w latach 1612-1614 zbór kalwiński p.w. Świętego Krzyża. W okresie rozbiorów większość menonitów uległa zniemczeniu i przeszła na protestantyzm, a po II wojnie światowej opuścili Górsk. Kościół przyłączono najpierw do rzymsko-katolickiej parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu, a w 1953 r. parafię usamodzielniono. Około 1750 r. po raz pierwszy na ziemiach polskich rozpoczęto w Górsku uprawę tulipanów. Z Górska pochodził i tu został pochowany Ernst Lambeck (1814-1892) toruński księgarz i drukarz niemieckiej narodowości, wydawca pierwszego na ziemiach polskich wydania epopei narodowej „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Chaty mennonickie w Górsku istniały jeszcze przed II wojną światową.

Pierwsze wydanie na ziemiach polskich

Muzeum regionalne

Muzeum Regionalne w Górsku to obiekt zlokalizowany w budynku dawnej pastorówki. Można znaleźć tu artefakty obrazujące życie w dawnej szkole, artykuły gospodarstwa domowego używane przez nasze prababki, zbiór dawnych aparatów fotograficznych oraz klisz, a także poznać stare techniki obróbki pola oraz historię życia ważnych osobistości regionu. Dodatkowo istnieją instalacje historyczne, obejmujące różnorodne sfery życia, a także instalacje tematyczne o czasach zaborów, szkolnictwie tamtego okresu, życiu na wsi oraz technice przełomu XIX i XX w. Efektowną instalacją jest kącik szkolny, oddający wygląd i klimat polskiej szkoły publicznej. Dużą część muzeum poświęcono życiu i pracy chłopów XIX wiecznych, dlatego w instalacji „od ziarenka do bochenka” znajdziemy niemal kompletne wyposażenie wiejskiej chaty, z wieloma prostymi narzędziami rolniczymi wykorzystywanymi do uprawy ziemi, hodowli zwierząt oraz produkcji żywności. Osobną instalację stanowią przedmioty obrazujące ginące już zawody rzemieślnicze. Większość eksponatów wystawiona jest w taki sposób, aby można było je dokładnie dotknąć, obejrzeć a niektórych nich nawet aktywnie użyć. Ponadto organizowane są tu warsztaty garncarskie oraz wikliniarskie.

Kościół manierystyczny

Rozwój protestantyzmu spowodował wybudowanie w Górsku w latach 1612-1614 pod patronatem i z inicjatywy Rady miejskiej toruńskiej kościoła ewangelickiego p.w. Świętego Krzyża. Kościół ten miał wspierać konwersję tutejszej ludności, w większości menonitów, sprowadzonych przez władze Torunia w 1594 r. Po zniszczeniach w czasie najazdu Szwedów w 1658 r. kościół został odbudowany w latach 1661-1687, a pieczę nad nim przejęli luteranie, posiadając go do 1946 r. Odtąd kościół służy katolikom.

Kościół powstał w skromnym stylu manieryzmu, od zachodu sygnaturka zwieńczona barokowym hełmem i chorągiewką z datą 1687.

Świątynia posiada bogate i cenne wyposażenie, na które składa się m.in.:

  • wapienna gotlandzka chrzcielnica z 1. poł. XIV w.,
  • późnorenesansowa ambona z gmerkami z 1608 r.,
  • wysokiej klasy artystycznej barokowo-manierystyczny ołtarz główny z lat 1724-1727,
  • chór i organy z 1700 r., wykonane w warsztacie toruńskim

 

Wnętrze nakryte stropem płaskim z polichromią z 1694 r. wykonaną przez Johanna Tiedemanna starszego z Torunia, przedstawiającą sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Ta bogata pod względem zawartych w niej treści i zastosowanych motywów ornamentalnych kompozycja obejmuje szereg scen o ikonografii typowej dla ideologii protestanckiej, łącząc typologicznie tematy ze Starego i Nowego Testamentu oraz wprowadzając motywy zaczerpnięte z epoki i otoczenia twórcy. Tego samego mistrza jest też typologiczny cykl obrazów z chóru muzycznego.

Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki

Muzeum zlokalizowane w sąsiedztwie kościoła jest elementem składowym Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Obiekt powstał z inicjatywy Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w ramach partnerstwa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.